Czytając “Lalkę” Bolesława Prusa zwracamy zazwyczaj uwagę na relacje między Izabelą Łęcką a Stanisławem Wokulskim. Analizujemy, wyciągamy wnioski, zastanawiamy się, dlaczego ta historia miłosna zakończyła się tak nieszczęśliwie. Czy winna była tylko ona, a może to Wokulski za bardzo osaczył ukochaną kobietę? Warto jednak odejść od głównego wątku powieści “Lalka” Bolesława Prusa i uważniej przyjrzeć się mężczyznom. Bo i tutaj znajdziemy ciekawe i intrygujące postacie.

Mężczyzna starej daty, ale z zasadami

Gentelmen, człowiek słowny, z zasadami. Te określenia idealnie pasują do najlepszego przyjaciela Stanisława Wokulskiego- Ignacego Rzeckiego. Czytelnikowi imponuje jego skromność, pracowitość, przywiązywanie się do ludzi oraz miejsc. Broni zszarganego wizerunku Wokulskiego i choć nie zawsze podobają mu się wybory przyjaciela, nie krytykuje go, lecz wspiera. Jest niezwykle lojalny, to jedna z jego największych zalet. Posiada ogromne poczucie humoru, które ujawnia jednak tylko przy niektórych. Żyje przeszłością i być może dlatego uważany jest za dziwaka. Zyskuje przy bliższym poznaniu. To człowiek prawy i szlachetny. Gdy umiera,  Szuman z nostalgią mówi o nim “ostatni to romantyk”. Potajemnie pisze pamiętnik, w którym opisuje swoje życie i snuje refleksje o otaczających go ludziach.

Intrygant i materialista

“Lalka” Bolesława Prusa to nie tylko powieść o pozytywnych postaciach mężczyzn. Wśród negatywnych charakterów znajdziemy Kazimierza Starskiego – kuzyna Izabeli Łęckiej. To z nim kobieta flirtuje w pociągu, co zauważa coraz bardziej zrozpaczony Wokulski. Starski to typ uwodziciela, utracjusza, kłamcy i intryganta. Liczą się dla niego tylko pieniądze i zabawa. Jest typowym arystokratą. Trwoni czas, pieniądze. Ludzi traktuje przedmiotowo. Jest skoncentrowany na sobie i swoich potrzebach. Idealnie psuje do wyrachowanej i wyniosłej Izabeli Łęckiej.

To tylko niektóre ciekawe i intrygujące postacie męskie w “Lalce”. Prus z wnikliwością opisał relacje międzyludzkie i różne typy osobowości. To powieść, która intryguje do dziś.